فرصت های قابل سرمایه گذاری بخش باغبانی

پروژه قابل سرمایه گذاری در بخش باغبانی

ü     قارچ

ü     گل و گیاهان زینتی

ü     گیاهان دارویی

Image result for ‫قارچ‬‎Image result for ‫گلخانه آلسترومریا‬‎Related image

 

Related image

 

 

·      قارچ

تولید قارچ خوراکی به عنوان یکی از منابع غنی از پروتئین ومحصول ارگانیک است که از سال 1337 در کشور آغاز گردید و آهسته آهسته جای خود را در سبد مصرف خانوار پیدا کرده است بطوری که هم اکنون میزان مصرف سرانه این محصول ارزشمند 2/1 کیلوگرم است و از آنجایی که مصرف سرانه آن در دنیا 4 کیلوگرم است لذا این محصول هنوز جهت عرضه در بازار داخلی جایگاه خاص خود را دارد مضافا" اینکه کشورهای حاشیه خزر و خلیج فارس بشدت طالب این محصول هستند. لذا پروژه تولید قارچ خوراکی در استان با توجه به خنک بودن استان یک فرصت سرمایه گذار محسوب می شود. از آنجائی که ...مواد اولیه آن در کشور تولید می شود و میزان مصرف آب پایین و اشتغال زائی بالای دارد مصداق بازار اقتصاد مقاومتی است.

مزایای پروش قارچ خوراکی

1-        از مهمترین مزایای پرورش قارچ خوراکی زودبازدهی و اقتصادی بودن این رشته از فعالیت کشاورزی نسبت به سایر فعالیتها است.

2-        مزیت استفاده از واحد حجم بجای واحد سطح کشاورزی فشرده

3-        امکان استفاده از زمینهای غیرقابل کشاورزی

4-        تولید محصول در تمام فصول و تعدد دوره کشت بدلیل کوتاه بودن دوره رشد

5-        مصرف آب کمتر در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی

وضعیت تولید قارچ در دنیا کشور و استان

در حال حاضر میزان تولید قارچ دنیا 9926966 تن است که چین با 102/068/7 تن رتبه اول و ایتالیا با 792000 تن رتبه دوم را دارد.

در ایران نیز با میزان تولید سالانه 130 هزار تن رتبه هشتم دنیا را دارد.

در استان چهارمحال و بختیاری با تعداد 30 واحد کارگاه صنعتی قارچ خوراکی فعال و 150واحد کارگاه خانگی سالانه حدود 7000 تن قارچ در استان تولید می شود.

 

 

 

 

·      گل و گیاهان زینتی

پرورش گل و گیاهان زینتی یکی از حوزه‌های سرمایه‌گذاری در کشاورزی است که با وجود شرایط مناسب آب و هوایی کشور فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم است. علاوه بر کشت گلخانه‌ای که در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های خوبی در آن صورت گرفته، کشت در محیط‌های باز نیز به‌عنوان یکی از فرصت‌های تولید گل و گیاهان زینتی مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی قرار گرفته است. مزیت‌های سرمایه‌گذاری در این بخش باعث شده در برخی از مناطق کشور که شرایط آب و هوایی مطلوبی دارند این شیوه به‌عنوان یک مدل رایج برای سرمایه‌گذاری در تولید و تکثیر گل و گیاهان زینتی مطرح باشد.

صرف‌نظر از مزیت‌های کشت گلخانه‌ای مانند کنترل دما، آفت، نور، رطوبت، شرایط جوی نامناسب و افزایش بهره‌وری کشت در محیط‌های باز برای برخی مناطق ایران که از شرایط آب و هوایی مناسبی برخوردارند، یک اولویت سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید.

وضعیت تولید گلخانه ها در استان ،در حال حاضر 60 واحد گلخانه موجود است که سالانه 2600 تن انواع سبزی و صیفی و 6 میلیون گل شاخه بریده در سال تولید می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·      گیاهان دارویی

گیاهان و یا قسمتی از گیاهان و فرآورده های حاصل از آنها به صورت خام و یا فرایندی در صورتیکه برای پیشگیری، درمان، سلامتی جسم و روان و یا تاثیر بر اعمال فیزیولوژیک بدن بکارروند فرآورده گیاهی تلقی می گردند. این فرآورده ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :

الف ـ فرآورده هایی که در فارماکوپه و منابع علمی دارویی معتبر (با تشخیص شورای بررسی و تدوین داروهای گیاهی و طبیعی ایران) ذکر گردیده اند.

ب ـ فرآورده های جدیدی که برای اولین بار تهیه می شوند.

ج ـ داروها و ترکیباتی که در کتب معتبر طب سنتی ایران به طور متواتر ذکر گردیده اند.

کاشت، داشت و برداشت

یکی از زیر شاخه های بخش باغبانی تولیدات گیاهان دارویی می باشد که ارزش افزوده  بالایی دارد و با توجه به اینکه در استان بالغ بر 3000 گونه گیاه دارویی به صورت طبیعی یافت می شود قطعا" زراعت آن و توجه به نکات به زراعی می تواند موجب گسترش و تولید محصولات گیاهی در استان گردد. انواع گیاهان دارویی بازارپسند که در استان قابل کشت می باشند شامل بابونه، نعناء فلفلی، یولاف، زعفران، گل گاوزبان، آویشن، اسطوخدوس و زوفا

بسته بندی گیاهان دارویی فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری

متاسفانه به دلیل فقدان بسته بندی مناسب گیاهان دارویی که در روند تولید و کشت و تجارت آنها تاثیر بسزایی دارد، سهم ایران از تجارت گیاهان دارویی در جهان بسیار اندک است. از 100 میلیارد دلار تجارت گیاهان دارویی دنیا، سهم ایران تقریبا صفر است. از این رو نباید به گیاهان دارویی تنها به لحاظ بهداشت و درمان نگریست بلکه این بخش از لحاظ اقتصادی نیز از جایگاه مناسبی برخوردار است.

چنانچه برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد و با رعایت استانداردهای کیفی می توان سود بالایی به لحاظ اقتصادی از تجارت گیاهان دارویی برد. رعایت استانداردهای مناسب جهانی جهت بسته بندی یکی از نکات اساسی تجارت و صادرات کالاهاست که در مورد گیاهان دارویی نیز باید رعایت شود.

رقابت با خارجیان

بخشی از گیاهان دارویی مورد نیاز به کشور وارد می شوند که بر اثر عرضه نامناسب خواص درمانی آنها کاهش می یابد. اغلب گیاهان دارویی خشک وارداتی هستند و بنابراین تا رسیدن به دست مصرف کننده زمان زیادی از جمع آوری آنها گذشته است. به همین دلیل خواص درمانی این گیاهان به شدت کاهش می یابد و در اکثر موارد به کلی از بین می رود. عدم اثر بخشی گیاهان دارویی اغلب به علت مسن بودن گیاه مورد استفاده است. زیرا با گذشت گیاه از سن خاصی، اثرات درمانی و شفا بخش آن از بین می رود.

تاریخ به روز رسانی:
1397/08/07
تعداد بازدید:
2001
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal