عملیات اجرایی سال 97

عملیات اجرایی کنترل بیولوژیک استان در سال 97 در زمینه استفاده از دشمنان طبیعی ( کنترل بیولوژیک با استفاده از عوامل ماکروارگانیسم) بر روی کرم سیب، کرم گلوگاه انار و کرم ساقه خوار برنج با استفاده از سوش محلی زنبور تریکوگرامای (T. embryophagum  و  T.brasicae) جمع آوری شده از سطح استان که در اینسکتاریوم حفظ نباتات استان روی بید غلات  به صورت مجزا پرورش یافت، انجام شد.

در طی انجام این عملیات، تله­های فرمونی از اواخر فروردین ماه نصب و با بدست آوردن آمار شکار تله­های فرمونی و تطبیق آمار با مجموع واحدهای حرارتی (روز درجه) و فنولوژی درخت نقطه اوج (پیک پرواز) آفت و زمان مبارزه بدست آمد. رهاسازی زنبور در سه مرحله قبل از پیک، در زمان پیک، و بعد از پیک آفت برای هر نسل صورت گرفت.

رهاسازی به موقع و با توجه به پیک پروازی آفت و همچنین فراهم آوری شرایط رطوبتی مطلوب در زمان رهاسازی توسط کشاورزان و باغداران، طرح های اجرا شده  اثر بخش و مطلوب گزارش شده است.

 

در سال زراعی 97-96 از عوامل میکروبی در کنترل آفات خوشه خوار مو در سطح 8 هکتار از باغات مو شهرستان کیار و همچنین 3/1 هکتار از سطح زیر کشت گلخانه های استان استفاده شده است.

در باغات انگور با بهره­گیری از تله های فرمونی زمان اوج پرواز آفت خوشه خوار مو تعیین شد و با استفاده از عامل میکروبیBt  به نسبت 2 در هزار و در دو مرحله محلول پاشی صورت گرفت. نتایج حاصل از این طرح نشان میدهد در مقایسه با باغات شاهد این عامل موجب کاهش میزان خسارت و همچنین کاهش دفعات سم پاشی شده است.

جهت اجرای طرح اختلال در جفتگیری، فرمون­های ردیابی در محل پایلوت­های اجرای طرح نصب شد و وضعیت جمعیت مورد بررسی قرار گرفت. قبل از اولین شکار آفت توسط این تله ها، مفتول های حاوی فرمون های اختلال در جفتگیری به تعداد 500 عدد در هر هکتار نصب گردید. در سال زراعی 96-95 در سطح 10 هکتار از باغات گردوی فرخشهر از توابع شهرستان شهرکرد این فرمون ها نصب گردید. با توجه تجربه  بسیار خوب این طرح در شهرستان شهرکرد و همچنین استقبال باغداران شهرستان سامان، در سال زراعی 97-96 در سطح 10 هکتار از باغات این شهرستان نیز تحت پوشش این طرح قرار گرفت.

در سال زراعی 97-96 طرح شکار انبوه در باغات گردو شهرستان شهرکرد منطقه چالشتر اجرا شد. جهت اجرای این طرح به منظور ردیابی آفت از تله های سطلی استفاده شد اما به دلیل هزینه های بالای خرید و نصب تله سطلی و با توجه به مطالعات انجام شده توسط محققین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تله های دلتا در سطح باغات پایلوت به منظور اجرای طرح نصب گردید. با توجه نمونه گیری های صورت گرفته از سرشاخه های درختان گردو و همچنین سوراخ های فعال در ماه های مهر و آبان توسط محققین این مرکز و همچنین کارشناسان مدیریت حفظ نباتات استان شمارش شد و نتایج قابل قبولی مشاهده گردید

به منظور کنترل آفات مکنده در سطح گلخانه های استان به تعداد 12190 عدد کارت زرد ، 4090 عدد کارت آبی  و 104 لیتر صابون پالیزین در بین گلخانه داران توزیع شد و کارشناسان شبکه مراقبت بر چگونگی کنترل آفات مکنده توسط این محصولات نظارت داشتند. همچنین به منظور کنترل شب پره توتا در گلخانه های تحت کشت گوجه فرنگی به میزان 13 کیلوگرم Bt  توزیع شد و به آنها توصیه گردید جهت حصول نتیجه بهتر محلول پاشی با استفاده از این عامل بیوکنترل را در یک نوبت دیگر تکرار کنند.

 

 

 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1398/02/03
تعداد بازدید:
1290
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal