ارزش صادرات گیاهان دارویی ایران 570 میلیون دلار است
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی از حمایت دولت از توسعه طرحهای کشت گیاهان دارویی در کشور خبر داد و گفت: اکنون ارزش صادرات محصولات گیاهان دارویی به 570 میلیون دلار در سال رسیده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی از حمایت دولت از توسعه طرحهای کشت گیاهان دارویی در کشور خبر داد و گفت: اکنون ارزش صادرات محصولات گیاهان دارویی به 570 میلیون دلار در سال رسیده است.

حسین زینلی در سفر به استان چهارمحال و بختیاری میزان تولید گیاهان دارویی را سالانه 400 میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: حدود 2 میلیون نفر در بخش کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی کشور مشغول کارند.

وی، سطح زیر کشت گیاهان دارویی را 206 هزار هکتار دانست و تصریح کرد: بیش از 50 هزار هکتار در طول دولت تدبیر و امید به سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور اضافه شده است.

زینلی ، عمده محصولات گیاهان دارویی کشور را زعفران، زیره سیاه،هل ، زنجبیل، دارچین، موسیر و گل‌محمدی ذکر کرد و افزود: حدود 70 درصد از صادرات محصول زعفران کشور از استان خراسان رضوی انجام می‌شود که معادل 400 میلیون دلار در سال است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه محصولات زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره سیاه رتبه نخست صادرات جهان را دارند، تاکید کرد: سال گذشته بیش از 250 تن زعفران به ارزش 319 میلیون دلار به کشورهای افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ، هلند، آمریکا و دیگر کشورهای همسایه صادر شد.
زینلی، از فعال بودن 11 کارخانه فرآوری محصول "شیرین‌بیان" در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته بدلیل کمبود مواد اولیه کارگاه‌های فرآوری شیرین‌بیان بدلیل وقوع خشکسالی، حدود 100 هزار تن از این گیاه خام ، از کشور آذربایجان وارد ایران و پس از فرآوری به آلمان صادر شد.
وی، از حمایت دولت دوازدهم از توسعه مزارع گیاهان دارویی خبر داد و افزود: با تدبیر دولت، هیچ‌گونه محدودیتی در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بهره‌برداران گیاهان دارویی وجود ندارد.
به گفته وی، قرار است بزودی سامانه جامع گیاهان دارویی به منظور توسعه تولید و صادرات این گیاهان راه‌اندازی ش
1398/07/11
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal