یک سوم چرخه اقتصادی چهارمحال و بختیاری به کشاورزی وابسته است
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان
ریاست سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: بالای 31 درصد اشتغال مستقیم و‌ غیرمستقیم مردم به کشاورزی وابسته است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان :
دکتر ذبیح‌الله غریب مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در جمع مدیران صنایع تبدیلی و تکمیلی کشور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا افزود: در یکماه کذشته آنچه در سفر مقامات مورد بهره‌برداری و افتتاح قرار گرفت واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی بود.
وی با بیان اینکه در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی سرمایه‌گذاری توجه مسئولان افزایش یافته است، افزود: باتوجه به محدودیت در منابه آبی، فراوری محصولات کشاورزی و فسادپذیر بودن این محصولات ضرورت صنایع تبدیلی و تکمیلی بیشتر اثبات می‌شود.
غریب توضیح داد: در گذشته کشاورزی بیشتر تولید محصولات بود اما امروزه سیاست تکمیل زنجیره‌ است تا ضایعات کاهش یابد و استفاده بیشتری از محصولات تولیدی شود.
ریاست سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه استان ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی دارد، اعلام‌کرد: در حدود 22 درصد اشتغال مستقیم در این استان در بخش کشاورزی است، مجموعاً بالای 31 درصد اشتغال مستقیم و‌ غیرمستقیم مردم به کشاورزی وابسته است.
وی با اعلام اینکه یک سوم اقتصاد و چرخه اقتصادی چهارمحال و بختیاری به کشاورزی وابسته است، خاطرنشان کرد: این آمار نشان دهنده گستردگی فعالیت در بخش کشاورزی استان است.
غریب با اشاره به اینکه تولید بادام یکی از ظرفیت‌های خوب چهارمحال و بختیاری در حوزه باغبانی است، اظهار کرد: در حوزه صادرات و فراوری این محصول کار مهمی انجام نشده است اما تولید انبوه و عمده این محصول در استان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در بحث تولید ماهیان آبزی سردابی چهارمحال و بختیاری قطب مهمی در کشور محسوب می‌شود، عنوان‌کرد: در حدود 15 درصد تولید ماهیان آبزی سردابی کشور در استان انجام می‌شود.
غریب در خصوص تولید خوراک آبزیان گفت: حدود 45 درصد خوراک آبزیان سردابی، 15 درصد خوراک میگو و 30 درصد خوراک ماهیان گرمابی با کیفیتی بسیار بالا در استان چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود.
ریاست سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در سال گذشته باوجود خشکسالی رکورد تولید چغندر با تولید حدود 70 هزار تن چغندر در داخل استان شکسته و منجر به انعقاد قراردادهای خوبی شد.
وی با اشاره به اهمیت توسعه گیاهان دارویی به‌عنوان یکی از نیازهای اصلی کشور، افزود: حدود سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری زیر کشت زعفران و حدود 300 هکتار نیز زیر کشت گل محمدی است، که درصورتیکه به فراوری این محصولات توجه نشود در کشاورزان در آینده با مشکلاتی مواجه می‌شوند.
غریب توضیح داد: بیش از یک هزار میلیارد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی صورت گرفته و حدود 210 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی با اشتغال بالای دوهزار نفر هم‌اکنون در حال فعالیت هستند و با وجود تحریم‌ها و مشکلات ارزی در بحث تامین نهاده هیچ کمبودی در چهارمحال و بختیاری وجود ندارد.
1398/07/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal